Chování dětí

Každý z nás někdy jen tak seděl a díval se okolo sebe. Pozorovali jste někdy chování starších dětí. Většina z nich nezná ani základní slova jako jsou děkuji a prosím, neumí slušně pozdravit, většinou nepouští starší lidi sednout a kdo chodí první do dveří a po schodech, nebo že se ženě drží dveře?? To už je pro ně španělská vesnice. Dnešní výchova rodičů není tak úplně klasická, a né vždy všude tam, kde by měla být. Pokud nikdo z vás nechce, aby jeho dítě bylo špatně vychované a neumělo se chovat musíme ho pořádně učit a vést už od mala.

Kouzelná slůvka »děkuji« a »prosím«

To, že je v jednání s jinými lidmi slušné a nezbytné říkat slůvka »děkuji« a »prosím« je dobré dětem říkat již od batolecího věku. Když se děti učí říkat první slova mělo by se jim vštěpovat, že když něco dostanou musí poděkovat. Naopak když něco někomu dají a člověk jim poděkuje, nebo když něco chtějí musí použít slovo prosím. Myslíte si, že tyhle základy by mělo umět každé dítě? Omyl, aby dítě používalo slova, které má musí vidět příklad u rodičů.

Slušností je pozdravit

Každý z nás by se divil, kdyby věděl, kolik dětí neumí slušně pozdravit. Pro dospělého člověka je to běžná věc, a proto se nad tím nepozastavuje. Děti by se to, ale měli učit od mala, a to od rodičů. Důležité je dítěti od mala opakovat dané slovo tak, aby si ho vštípilo co nejvíce. Díky tomu pak z vašeho potomka vyroste slušní člověk a bude pro něj říkat slovo,, Dobrý den“ automatické. Je třeba si uvědomit, že první zdraví mladší staršího, muž ženu a společensky méně významná osoba tu více významnou. První zdraví také ten, kdo vejde do uzavřené místnosti anebo z ní odchází.

Jak se chovat ve společnosti

Každé dítě by už od mala mělo vědět, jak se správně chovat ve společnosti, nebo na kulturní akci. To znamená například v kině, v divadle, na koncertě či v restauraci. Slušné chování by mělo znát každé dítě i když to tak většinou nebývá. Děti by měli být v klidu, nekřičet, nevyrušovat, neskákat, neběhat, sedět a chovat se slušně. Hodně rodičů říká: ,,Jsou to přece jen děti!“  a neřeší jejich chování. To je, ale největší chyba, protože dítě se to samo mezi ostatními nenaučí.

Cestování v dopravních prostředcích

Nejhorší, co můžete vidět v dopravním prostředku, jsou děti, které jedou do škol a neumí se chovat. Když se posadí na všechna sedadla, která můžou dělají, že nikoho nevidí ani neslyší. Za toto chování můžou zcela určitě rodiče, které by své děti měli naučit, jak se chovat v MHD. Každý rodič musí dítěti vysvětlit, že když u něj stojí stará babička, nebo dědeček s hůlkou měl by je nechat sednout. Také b mělo vědět, že se má nejdříve vstupovat, než nastoupí do dopravního prostředku, nesmí se tlačit na ostatní. Když je dítě starší mělo by například nabídnout pomoc mamince s kočárkem při výstupu a nástupu.

Základy stolování

V určitém věku by dítě mělo umět základy správného stolování, a to jak se u stolu chovat. Rodiče by své děti měli naučit nejen používat správně příbor nebo ubrousek, ale také jak slušně jíst, nemlaskat a nesrkat. Přece jen to není hezké a vychované chovat se takhle u stolu. Jíst by měl každý v klidu, nehonit se a od stolu odcházet až když dojíme.