Chystáte se na túru? Poradíme vám, jak nosit batoh, aby vás nebolela záda!

Pěší chůze je pro člověka přirozená a zároveň se považuje za nejzdravější pohyb. Pokud vám během výšlapu společnost na zádech dělá batoh, je potřeba vědět, jak jej správně nastavit. Jen tak předejdete nepříjemné bolesti zad.

Aby batoh na zádech správně seděl, je důležité zvolit vhodnou zádovou konstrukci, jež se liší podle objemu a velikosti batohu. Dalším neméně důležitým prvkem je optimální nastavení všech popruhů a délek. Chcete vědět, jak na to? Začtěte se do následujících řádků.


Základní typy batohů na záda

Batoh si vyberte podle toho, jak náročná cesta vás čeká. Existují 3 základní konstrukce batohů, přičemž se každý z nich hodí na jiné turistické aktivity.

  1. Batohy s vnitřní výztuhou – patří v dnešní době k nejoblíbenějším, vnitřní výztuhu je možné přizpůsobit tvaru zad, oceníte ji při balení a společně s bederním pásem je podstatnou součástí nosného systému.
  2. Batohy bez výztuhy – jedná se o jednoduché batohy vhodné na kratší výlety, při kterých neponesete těžkou zátěž. Jejich záda by měla být opatřena polstrováním a rychleschnoucím materiálem.
  3. Batohy s vnějším nosním rámem – známé pod pojmem krosny – setkáte se s nimi především u vysokohorských nosičů.

Co je to nosný systém a jak jej nastavit

Nosný systém se skládá z ramenních popruhů, hrudního a bederního pásu a balančních dotahů. Správné nastavení všech popruhů na batohu vám umožní optimální rozložení váhy na zádech. Pokud vás budou bolet ramena, můžete zátěž přenést na nohy. Jak správně batoh nastavit?

  1. Batoh naplňte závažím o hmotnosti, kterou v něm zhruba ponesete.
  2. Uvolněte veškeré nosné popruhy a pokud má výrobek nastavitelný zádový systém, nastavte jej do správné pozice.
  3. Batoh si nasaďte na záda, utáhněte bederní popruh a následně ramenní popruhy. Větší zátěž by měl nést bederní popruh.
  4. Dotáhněte nebo povolte balanční popruhy, jež přímo ovlivňují stabilitu vrchní části batohu. Dotahy nastavte tak, abyste se s batohem na zádech cítili pohodlně.
  5. Pokud má váš batoh přídavné dotahy bederního stabilizátoru, dotáhněte je tak, aby vám bederní pás dobře seděl.
  6. Nakonec sepněte a přitáhněte hrudní popruh, jehož posazení by mělo být zhruba 5-8 centimetrů pod klíční kostí.

Batoh nikdy nezkoušejte naprázdno. U prázdného batohu se nemusí projevit, že vám nesedí. Dostatečně zatížený batoh mějte na zádech nejméně 15 minut.

Rady, které se na cestách budou hodit

  • Při balení batohu pamatujte na to, že při pěších výpravách by těžké předměty, jako je stan nebo vařič, měly být umístěny co nejvýše a zároveň co nejblíže zádům.
  • Pokud vás začnou bolet ramena, ramenní popruhy povolte. Ulevíte tak vašim ramenním svalům.
  • Bederní pás oceníte zejména tehdy, budete-li potřebovat odpočinout zádům. Pokud jej utáhnete, přenesete váhu batohu na bedra a nohy, ve kterých má člověk větší sílu než v ramenou.
  • Bolavým zádům můžete ulevit tak, že si ruce zavěsíte do odlehčovacích třmenů. Nesení batohu bude pohodlnější, protože zavěšené ruce jsou protiváhou batohu.

Díky správně nastavenému batohu unesete i těžší náklad bez nepříjemné bolesti trapézových a ramenních svalů. Užijte si letní turistiku bez omezení.