Co to znamená, nedělat na silnici hlouposti?

Když přecházíš přes ulici nebo přes silnici,přecházej po přechodu, pokud je nablízku – a pokud není, vyber si místo, odkud dobře vidíš na obě strany a kde také řidiči vidí tebe.

Vždycky se podívej nejprve vlevo, odkud může přijet auto nejdříve, pak vpravo, to kvůli jistotě, že v pořádku přejdeš i druhou půlku přechodu, a pak ještě jednou vlevo, jestli se tam něco nezměnilo.

Nikdy nepřecházej mezi zaparkovanými vozidly ani před nebo za autobusem, který stojí na zastávce – řidič přijíždějícího auta tě neuvidí ani, když mu vstoupíš do silnice u nějakého velkého předmětu, jako jsou popelnice,kontejnery nebo reklamní poutače.

Nemysli si, že na přechodu máš vždy a za všech okolností přednost – auto, které jede třeba padesátkou, stěží zastaví jen proto, že před něj někdo na poslední chvíli vběhl na přechod.

Při čekání u přechodu nebo při cestě po chodníku se s kamarády nepošťuchujte – stačí jeden krok do vozovky, kde zrovna jede auto, a neštěstí je na světě. Nenech se od nikoho vyhecovat, jestli přeběhneš mezi dvěma auty.

Když půjdeš do školy nebo ze školy za tmy, požádej rodiče, aby ti na oblečení nebo aspoň na batoh, nebo tašku dali alespoň reflexní nálepky.

Na přechod se semaforem se vydej až ve chvíli, kdy se rozsvítí zelený panáček – rozhodně do vozovky nechoď hned, jak autům padne žlutá, protože mnoho řidičů v takové situaci přidá, aby ještě stihli projet.

Když tě do školy vezme někdo z rodičů autem, vždy vystupuj na chodník, ne do vozovky!

Zdrojem článku je www.ibesip.cz a v této podobě byl odsouhlasen Samostatným oddělením Ministerstva dopravy ČR, BESIP.