Děti a sport

Pro dítě je velmi důležitá rovnováha mezi výživou což je energetický příjem a pohybem, nebo sportovní aktivitou, tedy energetickým výdejem. Pro zdravé dítě není dobrý nadbytek energie a nedostatek pohybu už jen tím, že vede k nadváze a obezitě. U školáku dnes se pohybová aktivita hodně snižuje. Kolem 25 % dětí necvičí, a to i když o tom jejich rodiče vědí. Je to způsobeno tím, že hodně z nich už netráví volný čas venku, ale sedí doma u počítače a televize.

Proč je pravidelný pohyb a sportování pro děti tak důležité?

Dlouhodobé klinické studie ukazují, že pravidelný pohyb a sport u dětí snižuje nemocnost, udržuje tělesnou hmotnost v normě a má pozitivní dopad na psychiku dítěte. V roce 2005 se potvrdila studie, že české děti nemají dostatek pohybové aktivity, což platí pro mladší děti od 6 do 12 let i pro dospívající od 13 do 17 let. Odborníci těmto věkovým kategoriím doporučují minimální délku náročnější fyzické aktivity v rozsahu 1 hodiny denně, což je za týden minimálně 7 hodin. Většina děti se podle studií blíží doporučené úrovni, ale nesplňuje ji. Dítě ve věku od 6 do 12 let se průměrně za týden věnuje fyzické aktivitě 6 hodin a 20 minut, ale pouze 40 % dosahuje doporučených 7 hodin týdně. U starších dětí je situace poměrně horší, protože se fyzické aktivitě věnují jen 4 hodiny a 40 minut týdně. Pouze 25 % dětí ve věku od 13 do 17 let dodržuje doporučený počet hodin.

Kdy začít se sportem

Mělo by se začít už od samotného narození dítěte. Fyzicky aktivní rodiče své dítě vedou už od mala k pohybu, který se pak odráží. Většina dětí má tento pozitivní vztah už vrozený a pak záleží na rodičích, zda ho budou ještě dál rozvíjet, nebo ne. Když mu rodiče posilují lásku k pohybu už od prvních kroků života, určitě se dítě dál rozvijí a májí lásku k běžným aktivitám. Jako je například běhání, skákání, házení nebo chytání.

Při výběru kroužků pro dítě neexistuje žádná vhodná odpověď, která rodičům poví kdy přesně má dítě se sportem začít. Každá disciplína vyžaduje odlišné dovednosti a věk. U sportů jako je gymnastika nebo krasobruslení, děti začínají už ve dvou letech. Začínat se, ale může i poměrně déle. Jinak řečeno ať už dítě začne kdykoliv, je to správně. Sport mu, ale musí přinášet radost a nesmí být za trest.

Jak vybrat vhodný sport

Rodiče vždy rozhodují, jaký sport jejich dítě bude dělat podle atraktivnosti, lokality sportovního klubu nebo druh sportu, kterému se oni sami věnují. Ne vždy je to, ale dobrý způsob. Už jen proto, aby daný sport dítě bavil mělo by si ho vybrat samo, nebo říct aspoň svůj názor.

Mentální předpoklady

Nechce vaše dítě dělat žádnou dlouhodobou fyzickou námahu jako jsou cyklo vyjížďky, rodinné výlety a podobně?

 

Nemá nejspíš správné mentální předpoklady ke sportu, vůli bojovat a překonávat bolest, která je nutná pro vytrvalostní sporty. Jako jsou například dlouhé běhy, běžecké lyžování, veslování nebo triatlon.

 

Když je vaše dítě ve skupině dětí při různých hrách jako je například vybíjená nebo přehazovaná, jak se chová? Snaží se aktivně získat míč, a když už ho získá je úspěšný ve vybíjení/házení? Pokud ano pak je správně draví a má správnou techniku, což je klíčové pro většinu míčových sportů.

 

Hodně rodičům se stává, že se při výběru sportu netrefí už jen tím, že se jich nezeptají, co by chtěli dělat a nebo přeceňují jejich sílu. Některé schopnosti si rodiče můžou vyzkoušet i doma.

„Vydrží-li dítě na jedné noze s rukama v bok a zavřenýma očima bez pohnutí více než 10 sekund, je nadprůměrné v rovnováze, která je důležitá například pro lyžování nebo některé bojové sporty. Pokud váš potomek vyskočí více než 20 centimetrů do výšky (rozdíl mezi maximálním dosahem ruky ve stoji a ve výskoku), pak je nadprůměrný ve výskoku a výbušnosti. To je klíčové například pro basketbal, volejbal nebo některé atletické disciplíny. A dosáhne-li vsedě s nataženýma nohama více než 5 centimetrů za špičky, je nadprůměrné ve flexibilitě, která je důležitá například pro gymnastiku,“ popisuje Martin Jahoda.

A dodává, že pokud si nejste jisti, existuje i program testování dětí, který na základě zábavného zkoušení fyzických a psychických předpokladů doporučí dětem ten pravý sport. Takový, pro který má dítě ty nejlepší předpoklady, který jej bude bavit a v němž se bude kontinuálně zlepšovat.

Jak poznat, že mé dítě má talent

 

Podle slov trenéra juniorské reprezentace neexistuje dítě, které by nemělo nějaký sportovní talent nebo nadání. Musí se jen včas odhalit, jaký sport je správný. Určovat to, že dítě bude vrcholoví sportovce v útlém věku je špatné. Většina dětí má totiž skvělé výsledky jen díky tomu, že se danému sportu věnují od malička, a proto mají náskok. Proto hodně lidí a rodičů zaměňují talent za šikovnost, nebo obratnost.

 

Jak dítě motivovat, Tip pro rodiče

Velkou motivací pro dítě jsou samotné úspěchy ve sportu, kterých se ale obvykle nedočká hned. Důležitou roli v tomto směru hrají rodiče, kteří by měli děti podporovat a přátelské prostředí. Děti se rádi potkají ze svými kamarády, nebo si dělí nové přátelé, party a skupiny, kde se cítí skvěle.

Co dělat, aby bylo dítě ve sportu úspěšné

Děti mají s různém věku úplně jiný pohled na svět a proto sport, který si vybere v dětství jej nemusí bavit v dospívání. A už vůbec to neznamená, že z něj bude šampion. Takový úspěch se podaří jen málo dětem. Souvisí s tím také velmi vysoké náklady, které nemá úplně každý. Vychovat vrcholového sportovce je velká oběť pro rodiče a rodinu samotnou už jen z hlediska času a vynaložených financí. Nejlepší způsob je vybudovat u dítěte celoživotní lásku k pohybu tak, aby mu přinášela radost a potěšení. Když dítě dělá sport s chutí a láskou, dosahuje mnohem vyšších a lepších výsledků.

Zdroj: https://ona.idnes.cz/jak-vybrat-vhodny-sport-pro-deti-do8-/deti.aspx?c=A140612_145917_deti_pet