Děti snídají rády

Mixit.cz udělal anketu mezi tisícovkou českých a slovenských rodičů, aby se jich zeptal jak snídají jejich děti. A co jsme se dozvěděli? Děti jsou na tom ohledně snídání často lépe než mnozí dospělía snídaně nejsou žádný boj, který by odstartoval každý den. I když většina dětí snídá sladké varianty, i tak podle většiny rodičů snídají zdravě. Některé děti si dokonce snídani připravují samy už od 3-4 let.  

“Přiznávám že jsme čekali docela jiné výsledky ankety a jsem rád, že jsme se mýlili. S dětskými snídaněmi je to nejspíš mnohem lepší, než je takové to obecné povědomí. To, že jen naprosté minimum dětí nesnídá nebo že jsou zvyklé snídat v klidu je něco, co nám dělá radost a doufám, že i Mixit trochu přispěl k tomu, že mají děti snídaně rády.” 

Martin Wallner, zakladatel Mixit.cz

Pojďme se tedy podívat jak anketa dopadla. 🙂

Jsme rádi, že tolik dětí snídá rádo, jsou to dvě třetiny a to jsou krásné výsledky. V naší předchozí anketě, zaměřené na snídání dospělých, snídalo rádo pouze 10 % dotázaných. Každodenní snídaňové boje ale pořád v některých rodinách vedou.

A co děti při snídání dělají ještě za další činnost? Většinou se děti věnují pouze jídlu. Často k tomu ovšem přibývá rozhovor se sourozenci, to je poté ze snídaně příjemná chvilka na kterou se těší jak děti tak dospělí 🙂 Pokud je k snídani ještě něco dobrého a zdravého, má snídaně nakročeno k nejlepšímu začátku i části dne. 🙂

Není překvapením, že polovina dětí snídá většinou sladké snídaně a ta druhá polovina střídá slané a sladké. Přímo slaným snídaním dává přednost pouze 3 % dětí. Rodičům se však daří najít zdravé sladké snídaně, jen 7 % dětí podle rodičů snídá většinou nezdravě. Naopak tomu 80 % rodičů uvedlo, že jejich děti snídají většinou nebo vždy zdravě.

Nejčastějšími zdravými snídaněmi je pečivo, jogurt a také müsli (zde budou výsledky trochu neobjektivní :)). Úplné minimálně se na dětských talířích vyskytuje zelenina. K pití si děti nejčastěji dají čaj nebo vodu, naopak džusy a jiné nealko nápoje nepijí k snídani téměř vůbec.

Velká část dětí si také snídaně připravuje samo. Tuhle “povinnost“ nejlépe zvládají děti mezi 9. a 10. rokem. Desítky rodičů ale potvrzují, že už i tří a čtyřleté děti zvládají přinejmenším se snídaňovým rituálem pomoci.

Mixit věří, že dobré návyky z dětství si přenesou i do dospělosti, a když se za 15 – 20 let zeptá Mixit dospělých znovu, co snídají, už se nedozví, že ⅔ dospělých nesnídají v klidu a mnohem více z nich odpoví, že snídaně je jejich oblíbené jídlo.