Jak správně držet psací potřeby

Své první psací návyky si dítě začne vytvářet již při první uchopení tužky a vlastních prvních pokusech kreslení nebo psaní, tj. mezi 2. až 4. rokem života.

Pokud si v tomto okamžiku dítě zafixuje nesprávné uchopení, budete mít vekou práci jej zlozvyk odnaučit. Dokonce se může stát, že dítě si tento nešvar ponese celý život. Proto, jakmile si všimnete, že vaše dítě drží tužku nebo pastelku nesprávně, věnujte mu svůj čas a pozornost. Bude ho třeba rozhodně méně, než na případné odnaučení.

 

 

 

 

 

 

Správný úchop

Celá paže, ale i prsty jsou uvolněné. Psací náčiní je položeno na prostředníku, přidržováno palem, ukazovák je volně opřený shora. K papíru směřuje šikmo, nikoli kolmo, protože leží v prohlubni mezi palcem a ukazovákem. Prsty by měly být asi 2-3 cm od hrotu psacího náčiní. Důležité je, že jsou prsty pokrčeny, ne prohnuty. Ruka volně klouže po podložce. Ostatní svaly ruky jsou uvolněné a dovolují snadnou manipulaci s tužkou do různých směrů. Pohyb vychází z ramene. Oba lokty jsou na desce stolu.

Sešit zpravidla natáčíme souběžně s předloktím (praváci s pravým, leváci s levým). Výjimku tvoří jedinci se zkříženou lateralitou, ti mají sešit položený rovně před sebou. Dlaň levé ruky (u leváků pravé ruky) lehce přidržuje papír nebo sešit.

Pro nácvik správného držení tužky je dobré využívat trojhranný program (ergonomické pastelky, tužku, pero…). Praváci i leváci by měli držet psací náčiní stejným způsobem, odlišnost je pouze v tom, že pravák tužku táhne a levák ji před sebou lehce tlačí (nikoli tlačí na ni). Tužka by měla být dlouhá tak, aby přesahovala přes kořen palce.

Pokud vidíte, že vaše dítě drží tužku či pero nesprávně, upozorněte jej na chybu a opravte ho. Prohnutý ukazováček znamená příliš velký tlak na psací potřeby a je nežádoucí. Takový tlak může vyústit až v bolestivost prstu a křeč.

ti můžeme motivovat vyprávěním, že prostředníček je postýlkou pro tužku, ukazováček polštářkem a palec peřinkou, kterou se tužka přikryje. Pokud leme v posteli, polštář i peřina jsou měkké, lehké a nikde nás netlačí. Když dítě stáhne prostředníček nahoru vedle ukazováčku a drží tužku nesprávně, neříkejte “zase špatně“, ale třeba  „tužka zase spadla z postýlky“. Pokud tlačí na ukazovák „ten polštář ale tlačí“. Pro malého školáka je to zpráva, že tužka je nešikovná, polštář tlačí – ne on. A taky je to trochu legrace, takže můžeme zasáhnout i častěji, aniž má dítě pocit, že je nešika.

 

Nesprávný úchop

Zde můžete vidět příklady nesprávných úchopů. Pokud má vaše dítě tendenci používat některý z nich v době, kdy začíná kreslit, je vhodné ho vést ke správnému úchopu a ten fixovat. Pokud zabráníte osvojení nesprávného úchopu, předejdete mnoha obtížím. Pozdější náprava je náročná. Zafixovalo-li si dítě nesprávný úchop, je důležité pokusit se o nápravu, nejlépe před nástupem do základní školy.

Tříprstý úchop

 neumožňuje uvolněný pohyb zápěstí ve všech směrech, ruka se zejména při psaní rychle unaví.

 

Spastický špetkový úchop s prohnutým ukazovákem

– způsobuje bolest zápěstí, ruka se při psaní obtížně posunuje.

 

 

 

 

 

 

 

Špetkový úchop s palcem v přesahu

zápěstí je tuhé, ruka se obtížně posunuje po podložce.

 

Špetkový úchop s prsty ohnutými v dlani 

– neumožňují volný posun zápěstí po podložce, ruka je spastická (křečovitá).

 

Klarinetový úchop

– ruka obvykle není položená na podložce, pohyb vychází z celé ruky a lokte, dítě obtížně udržuje tvar písmen, nevejde se do řádek ani do linie omalovánek, přetahuje.

 

Cigaretový úchop 

– tužka leží mezi ukazovákem a prostředníkem, palec může být polože na tužce nebo přes ní. Tužka prokluzuje mezi prsty, nedovoluje pohyb prstů při psaní.

 

Jak můžeme jako rodič dítěti pomoci najít správný úchop?

Při počátečním psaní je třeba věnovat pozornost výběru vhodných psacích pomůcek. Jako pohyb využíváme především tah psacího náčiní po papíře. Vhodné psací náčiní tedy za použití přiměřeného tlaku a tahu za sebou zanechává znatelnou jednolitou stopu a dítěti se dobře drží či ho navádějí intuitivně ke správnému úchopu. Vybírejte tedy pečlivě a vyzkoušejte si pastelkou, tužkou či perem opravdu kreslit či psát. Vybírejte pero či tužku společně s dítětem, psaní či kreslení bude dítě pak více bavit!

Pastelky, tužky

Při výběru věnujeme pozornost tomu, aby měly měkkou a kvalitní tuhu, která zanechává po sobě sytou stopu a barvu, aniž by dítě muselo vyvíjet nadměrný tlak. Tvrdé tuhy nejsou vhodné, nutí dítě na tužku tlačit a nedochází k uvolnění zápěstí a ruky. Průměr by měl být 8-9 mm. Tuha silnější pastelky odpovídá ne jedné, ale dvěma až třem tuhám běžné tenké pastelky. Oblíbenou variantou jsou silné trojhranné pastelky, např. STABILO Trio silné, které nabízí 24 barev. Kromě celého balení se dají prakticky dokupovat i po kusech.

Odborníky doporučené jsou tužky a pastelky, které dítě navíc intuitivně navádí ke správnému úchopu – např. ergonomicky tvarované pastelky STABILO EASYcolors, které mají trojhranný tvar, kvalitní tuhu, nízkou hmotnost a neklouzavé prohlubně, které dítě intuitivně navedou ke správnému úchopu. Samozřejmostí je verze pro praváky (červený konec) i leváky (žlutý konec) a možnost dokoupit si pastelku i kusově, nejen jako sadu .

Pastelky a tužky by měly vždy lehce vyčnívat za kmenem palce, a proto jsou ergonomické prohlubně pouze do 5cm vzdálenosti od konce, aby si dítě svůj správný úchop nezničilo.

U grafitových tužek vybírejte tuhu HB. Ergonomické grafitové tužky s prohlubněmi pro správný úchop EASYgraph (verze pro praváka a leváka) jsou vyráběny v ČR a díky tomu, že jsou v 5 atraktivních barvách, tak je můžete prvňáčkovi barevně sladit s dalším obsahem pouzdra (roller, pero, grafitová tužka, strouhátko) např. do modré, zelené, růžové, oranžové.

Pro menší děti je vhodné ořezat psací náčiní méně, nechat tupější hrot (při sebemenším tlaku se hrot láme), aby zanechával rovnoměrnou stopu. Ořezávání pastelek či tužek dítětem je další činností podporující jeho rozvoj jemné motoriky, k dispozici jsou ergonomická ořezávátka, např. STABILO EASYsharpener.

Inkoustová plnící pera, rollery

Obzvláště u prvňáčků může návyky při psaní pozitivně ovlivnit volba vhodného pera. Pero musí odpovídat schopnostem a dovednostem dítěte a podporovat správný úchop, ideálně tedy opět být ve variantě pro praváka a leváka. Hmotnost, design, délka pera, jeho obvod, úchopová zóna a povrch – ovlivňujících faktorů je mnoho a souvisejí s věkem dítěte. Pokud pero hladce a lehce klouže po papíře, dítě si při psaní snadněji uvolní ruku a linie tahu bude plynulá. Oblíbenou variantou ergonomický inkoustový roller STABILO EASYoriginal, který je ve variantě pro leváka či praváka. Lehce klouže po papíře, nedělá kaňky a škrábance, náplně se lehce mění a s každou novou náplní dostává STABILO EASYoriginal i nový psací hrot. Modrý inkoust v náplni je zmizíkovatelný. Praktickou samozřejmostí je štítek na jméno. Pokud preferujete plnící pero, můžete vyzkoušet STABILO EASYbirdy, které má individuálně nastavitelný ve třech úhlech pro ideální úchop. Pro pokročilejší písaře je v nabídce ergonomická roller STABILO FUN.