Jak vybrat školní batoh

Jak vybrat školní batoh a co vše musí bezpodmínečně splňovat, aby prospíval?

Jste rodičem školáka a budete vybírat školní batoh poprvé? Volbě školního batohu (aktovky) je třeba věnovat dostatek času, vaše dítě jí bude nosit minimálně 2 – 3 roky, a pokud zvolíte nevhodně, může se váš výběr projevit i na zdraví vašeho dítěte.

Na co se zaměřit při výběru školního batohu?

Do svého výběru zahrňte pouze školní nebo studentské batohy, které jsou k tomuto účelu vyrobeny. Mají totiž oproti klasickým volnočasovým nebo sportovním batohům odlišnou konstrukci.

Vybírejte podle věku dítěte a třídy, kterou navštěvuje. Do první až druhé třídy můžete vybírat mezi aktovkou a batohem. Od třetí třídy chtějí děti už jen batoh. Pro první a druhý stupeň ZŠ je to školní batoh pro druhý stupeň ZŠ a SŠ nebo VŠ už studentský batoh.

Záda

Hlavní předností školních batohů jsou pevná, anatomicky tvarovaná záda.

Obvykle se jedná o ergonomicky vystupující plochu, kterou tvoří prodyšná pěna, polyester a síťovina, které drží perfektně na zádech a dokáží záda i odvětrávat. Zaměřte se na rozložení zádového systému a zvolte ten batoh, který má dokonalou podporu kolem páteře.

Popruhy

Vybírejte batoh, který má anatomicky tvarované, polstrované ramenní popruhy o šířce minimálně 4 cm. To snadno odhadem změříte pomocí svého palce. 

Při zkoušení si všímejte, zda popruhy nepřiléhají až ke krku dítěte. Při pohybu a pocení by docházelo k oděrkám kůže. Zvýšenou pozornost věnujte nastavitelnosti popruhů, tak aby batoh dobře na zádech seděl. Nebojte se oslovit prodejce, který vám s nastavením rád pomůže. Mějte na paměti, že dítě bude nosit batoh v létě i v zimě a proto je třeba popruhy přizpůsobovat oblečení. Proto, aby zejména v zimě batoh ze zad nesklouzával, fixujte popruhy výškově nastavitelným hrudním páskem. Pokud jej vámi zvolený batoh neobsahuje, určitě si jej dokupte.

Reflexní prvky

Možná, že si řeknete, že stejně vozíte své dítě autem, a že tedy nemusí být váš batoh tolik reflexní. Mějte vždy na paměti, že více reflexních prvků (ze všech stran) zajistí viditelnost vašeho dítěte ostatními účastníky provozu za snížené viditelnosti výrazně dříve. Navíc kvalitní výrobci používají kvalitní reflexní materiály, které zvyšují viditelnost při nasvícení o několik desítek metrů, které mohou být zásadní.

Reflexní prvky musejí splňovat normy EU/EN, ale vy se zajímejte i odolnost reflexních materiálů proti oděru nebo UV záření. Pokud jsou překryté transparentní fólií vydržení výrazně déle.

Hmotnost

To, kolik batoh váží je asi nejčastěji diskutovaná věc na internetu. Setkáváme se s tím, že rodiče volí pro děti na 1. stupni lehké sportovní batohy, ty však kromě hmotnosti nesplňují ostatní, zato velmi důležitá kritéria, která jsou pro zdraví dítěte nezbytná.

Dle normy ČSN 79 6506 by hmotnost prázdného batohu měla být pro první stupeň max. 1,2 kg resp. 1,4 kg pro druhý stupeň. Pokud je vaše dítě drobné vybírejte z batohů o hmotnosti pod 1 kg.

Velikost

Horní část školního batohu by neměla přesahovat linii ramen, dno batohu by nemělo být níže než linie boků. Delší stranou by měl být batoh orientován dolů, tak aby nebránil školákovi v přirozeném pohybu. Hloubka školního batohu by měla být kolem 21 cm. Do hlubší brašny se sice vejde více věcí, brašna pak ale táhne svou vahou školáka dozadu. Při vyrovnávání této protiváhy, školák zbytečně zatěžuje svou krční páteř.
Členění batohu musí být zejména pro prvňáčky přehledné. Školní batoh by měl mít dostatečný počet přihrádek (komor a kapes). Velkou výhodou je vyztužené dno, které zajistí stání batohu u lavice bez převržení. Dále oceníte např. kapsu na láhev přístupnou z venku, protože nehrozí znečištění školních pomůcek při nehodě. Kapsu na svačinu nebo poutko na lavici a držadlo pro přenášení.

Barva a motiv

Nechte vybrat dítě. Chcete, aby se do školy těšilo? Určitě se do školy půjde snáz s vybavením, které se mu líbí. Vy pak usměrněte dětský výběr na praktické záležitosti. Světlé materiály se mohou rychle zašpinit. Výrazné barvy zase podporují viditelnost školáka v silničním provozu. Školní batoh s oblíbenou postavičkou je sice momentálně v oblibě, ale bude tomu tak i za několik měsíců? Pokud se okouká, bude školákovi připadat starý, i když bude ve skutečnosti teprve v záběhu.

Doplňky

Školním batohem to teprve začíná. Budete potřebovat penál. Pravděpodobně vyberete ten s klopami a organizérem. Dále se vám může hodit penál válcovitého tvaru, kam uklidíte méně používané, ale důležité věci jako například fixy, nůžky, lepidlo, atp.

Pro školáky vybírejte také pytlíky na přezůvky, certifikovanou láhev na pití a certifikovanou krabičku na svačinu.

 

 

 

 

 

Ověřený výrobce se vyplatí

Vybírejte tak, aby vám batoh sloužil co nejlépe a nejdéle. Při nákupu se vyptejte na všechny výše uvedené vlastnosti a ověřte si, že daný výrobce splňuje náležitosti pro nezávadnost výrobku. Kvalitní výrobci používají nezávadné materiály a splňují bezpečnostní požadavky. Na českém trhu doporučujeme vybírat batohy, které prošly nezávislými testy a zdravotními posudky.