Obuv

Každé malé dítě má chrupavčité kosti a tak, když nosí nesprávnou obuv deformují se jim nohy. Dětská noha má sníženou citlivost vůči bolesti, a tak děti v malých botách dokážou chodit dlouho. Mnoho rodičů ani nepozná, nebo nepostřehne, že jejich ratolesti nosí špatné boty. Noha dítěte roste o 15 až 18 mm za rok, u starších dětí o 8 až 12 mm.

Jaké boty při chůzi?

Každý rodič by se měl při výběru boty koukat nejen jestli mu je bota malá na délku, ale také na šířku. Vhodné, ale nejsou ani moc široké či špičaté boty. V těch dětská noha klouže a naráží na stěnu boty. Špička by tedy měla být kulatá a měl by být v botě prostor na prsty. Vyvarujete se tím u dítěte deformací, jakými může být vybočený palec, vybočený malík, kladívkové prsty a podobně. Výběr správných dětských bot je důležitý. Nohy dítěte jsou hodně náchylnější na otřesy, které způsobuje kontakt s tvrdým podkladem než dospělí.  Zajistí ho podešve z kvalitní stélky a materiálu.

Minimálně centimetr na délku k dobru

Při výběru dětské obuvi musíme dávat pozor na to, aby dítě mělo prostor před prsty 10–15 milimetrů. Každé dítě by si mělo obuv nejdříve vyzkoušet, ale určitě nevěřte tvrzení, že mu boty sedí. Nejlepší metoda, jak botu dobře vyzkoušet je vyndat stélku, postavit na ní dítěti nohu a opticky se přesvědčit, zda před prsty je ještě zmíněné místo. Pozor! Velikost boty vždy měříme ve stoje. Dobré je také když se dítě v botách projde a my sledujeme, zda boty nekloužou z pat, nebo zda nejsou moc velké.

Lehká bota, dobrá bota

Dětské klouby nejsou připraveny na jakoukoliv větší zátěž, proto i dětská obuv musí být lehká. Vždyť dítě podle průzkumů udělá za den průměrně až 20 000 kroků!

Tkaničky či suchý zip?

Šněrovací obuv nohu lépe drží, ale je-li dítě příliš malé na to, aby si boty dokázalo zavázat, je vhodné využít pevných přezek, nebo suchého zipu. Menši děti by, ale měli mít raději kotníčkové boty tak, aby nožička byla co nejvíce a pohodlně obepnuta. Proto platí, že u uzavřených bot je dobrý pevný opatek a boty pro děti by ho měli mít trochu vyvýšený.