Řidiči, pozor děti

Řidiči, kteří řídí automobil, nebo motocykl by měli dávat pozor na děti víc než si sami myslí. Především by neměli zapomínat na to, že děti a zvláště ty malé, představují v silničním provozu živel vždy poněkud nevypočitatelný.

Hlavním důvodem úrazů dětí na silnici je motorové vozidlo a každému je jasné, že střetnutí auta s dítětem nedopadne úplně dobře. Většinou končí tyto situace katastrofálně. Řidiči by měli mít tato fakta na paměti a měli by se snažit ohrožené děti chránit zvýšenou opatrností, předvídavostí a ohleduplností.

Všude tam, kde na možnou přítomnost dětí upozorňuje příslušná dopravní značka, a zejména tam, kde řidič zaregistruje děti na vozovce nebo v blízkosti vozovky, je na místě maximální opatrnost. Zkušení řidiči znají a respektují zejména následující varovné příznaky:

  • tam, kde se kutálí míč, poběží vzápětí dítě;
  • tam, kde přebíhá vozovku jedno dítě, mohou běžet i další;
  • z autobusu, který zastaví před začátkem vyučování v blízkosti školy, téměř jistě vyběhnou bez rozhlédnutí děti;
  • hraje-li si skupina dětí na chodníku, může některé vběhnout do vozovky;
  • matky vedoucí malé děti a zabrané do zajímavého rozhovoru nedávají obvykle pozor a dítě může využít nestřeženého okamžiku k vběhnutí do vozovky;
  • dítě vstupující do vozovky mezi parkujícími automobily nemá obvykle dostatečný přehled o tom, co se děje na vozovce.

Řidič by měl být vždy připraven na nejhorší, aby mohl vždy a všude dobře zareagovat. Hodně lidí si asi bude teď říkat, že musí jezdit všude dvacítkou, nebo, že by na děti měli dávat pozor rodiče. Na silnici není nic horšiho a smutnějšího než když se dítě stane obětí nehody. Žádný řidič nemá do konce života čisté svědomí a hezký život, a proto je na každém z nás, jak na silnici budeme jezdit.