Základní zásady bezpečnosti při cestě do školy

Správné návyky pomáhají chránit zdraví a bezpečnost

Starost o dítě je naprosto přirozená. Zdraví a bezpečnost dítěte je jedna z nejdůležitějších priorit každého rodiče. Zásady bezpečného chování na silnicích jste svému potomkovi jistě již říkali sami, protože je přirozeně znáte nebo vám přijdou samozřejmé, ale zopakováním si těch nejzásadnějších, můžete předejít nepříjemným situacím.

 

Cesta do školy – nikdy nekončící dobrodružství

Jedním z největších dobrodružství pro vaše dítě, které se pojí s nástupem do první třídy, je nepochybně cesta do školy. Ať už váš prvňáček bude chodit pěšky, jezdit MHD nebo jej budete vozit autem, svou cestu do školy a z ní, by měl znát jak své boty, ještě před nástupem do školy.

Najděte si proto čas a v průběhu prázdnin si klidně i několikrát vyjděte se svým dítkem na procházku, díky které si cestu do školy a z ní dobře zapamatuje. Obrňte se trpělivostí a zodpovězte všechny jeho dotazy. Přeci jen má vaše dítko na svět ještě poněkud jiný pohled než vy. Pokud máte o vaše dítě strach a cesta do školy je plná přechodů, najděte pro svého školáka takovou trasu, která je pro něj z vašeho pohledu tou nejbezpečnější, i kdyby si měl ráno o pár minut přivstat. Věřte, že pro ten klid to opravdu stojí.

 

Naučte ho správnému přecházení

Je třeba si uvědomit, že přednost chodců na přechodu pro chodce není absolutní. Navažte s řidičem oční kontakt. Je pravděpodobné, že pokud se vidíte navzájem, dokážete předvídat, zda řidič zastaví. Ale mějte na paměti, že ani to nezaručí bezpečný přechod přes vozovku. Řidič si může myslet, že o něm dítě ví, a tak může projet. Naopak dítě si v danou situaci může myslet, že o něm řidič ví, a tak může přejít.

Pečlivě své dítě poučte o bezpečných zásadách přecházení silnice. Stejnou pozornost ale věnujte i přecházení na semaforech. Vaše dítě musí vždy počkat, až naskočí zelená, a pak teprve přejít vozovku. Na některých semaforech svítí zelená pro chodce pouze krátce. Připravte dítě na to, že pokud se stane, že je na přechodu a naskočí červená, nemá panikařit, zůstat stát nebo dokonce utíkat zpátky, ale rychle dokončit přecházení.

Semafory pro řidiče mají určitou časovou prodlevu, stejné je to i se semafory pro chodce. Vaše dítko tedy nemusí mít strach, že když mu uprostřed přecházení naskočí červená, kolem stojící auta se hned rozjedou. Zároveň ale nezapomeňte zdůraznit, že takové pravidlo platí pouze, je-li už školák na přechodu. Pokud mu padne na semaforu červená chvíli po tom, co k přechodu dorazí, rozhodně se nesmí na zmíněnou prodlevu spoléhat.

Dbejte na bezpečnost v silničním provozu

Kromě správného přecházení by měly děti vědět, jak se mají v silničním provozu chovat.

 

Měly by tedy znát následující pravidla a doporučení:

1) Tramvaj má před chodcem vždy přednost (i na přechodu).

2) Běhání mezi zaparkovanými auty může být nebezpečné.

3) Silnice ani její bezprostřední blízkost není vhodné místo na hraní.

4) Děti nesmí přelézat zábradlí, které odděluje chodník a silnici.

5) Děti nesmí vbíhat do silnice ani utíkat po přechodu pro chodce.

6) Pokud vaše dítě musí část cesty absolvovat po vozovce, kde bohužel není žádný chodník, mělo by vědět, že by se mělo pohybovat po levém okraji vozovky v protisměru jízdy, aby vidělo všechna protijedoucí vozidla.

 

Děti a MHD

V případě, že váš budoucí prvňáček bude využívat pro cestu do školy městskou hromadnou

dopravu, měl by znát základní pravidla pro cestování MHD:

1) Při nástupu nejprve počkat, až lidé z dopravního prostředku vystoupí.

2) Cestovat klidně a nerušit ostatní cestující nevhodným chováním.

3) Držet se za jízdy, pokud není místo k sezení.

4) Uvolnit místo k sezení starším lidem a těhotným ženám.

5) Nemluvit za jízdy s řidičem.

6) Necestovat s batohem na zádech, aby ostatní cestující mohli procházet.

 

Bezpečnostní vybavení každého školáka

 

Ať už se vaše dítě účastní silničního provozu jako chodec nebo cyklista, je nutné, aby bylo dobře vidět za každé situace. Dobrý nápad  je fluorescenční, tedy výrazné oblečení. Děti barevné věci milují. Pestré barvy ale viditelnost vašich dětí nezaručí v každé situaci. Například v podzimním sychravém počasí nebo v době, kdy se brzy stmívá, se barevné oblečení již může minout účinkem. K lepší viditelnosti vaší ratolesti mohou také napomoci další reflexní prvky, které mohou být umístěné přímo na batohu či aktovce nebo na oblečení (čepice, bunda, kalhoty, boty). Dobrou a zajímavou vychytávkou v tomto směru mohou být další reflexní doplňky jakou jsou klíčenky, náramky či samolepky, které je možné umístit na batoh nebo oblečení.

Pokud si vaše dítě chce urychlit cestu do školy jízdou na kole nebo na koloběžce, určitě by mělo mít na hlavě helmu, případně další chrániče. Jízdní kolo by mělo být navíc vybaveno odrazkami, kvalitními brzdami a zvonkem. Na silnici by dítě v tomto věku mělo s kolem vyrazit vždy v doprovodu odpovědné osoby.

 

Jděte příkladem

Pamatujte, že děti kopírují chování dospělých. Největším vzorem jste pro ně právě vy, rodiče. Snažte se tedy jít co nejlépe příkladem. Nechoďte proto v přítomnosti svých dětí mimo přechod, nepřebíhejte mezi jedoucími vozy, ani nechoďte po přechodu na červenou. Děti reagují na dopravní situace jinak než dospělí a jsou v dopravním provozu nevyzpytatelné. Ze stejného důvodu byste jim měli vysvětlit, že nemají kopírovat chování ostatních či starších spolužáků. Pokud se stane, že vedle vás a vašeho dítka někdo proběhne na červenou, vysvětlete mu, že vy společně v klidu počkáte. Jedině tak bude mít tu správnou průpravu při bezpečné cestě do školy a vy budete daleko klidnější.

 

Zdrojem článku je www.ibesip.cz a v této podobě byl odsouhlasen Samostatným oddělením Ministerstva dopravy ČR, BESIP.