Zdravé sezení pro školáky je úkolem pro rodiče

Přechod dítěte z mateřské do základní školy je důležitá změna v životě rodičů, rodiny a přirozeně dítěte samotného. Dětství dítěte se zde mění a přechází do další etapy, která přináší vedle legrace a radostí také nové životní aspekty, s kterými se bude muset dítě vyrovnat.

Celodenní aktivní pohyb v mateřské škole je najednou vystřídán dlouhodobým sezením ve školních lavicích nebo doma při učení a psaní úkolů a u počítače. Není výjimkou, že některé děti tráví vsedě i 10 hodin denně.

Tyto nové aktivity je však vhodné propojit s pořádkem a pocitem odpovědnosti, což je zase úloha pro rodiče.

Vedle nákupu školních potřeb se očekává, že rodiče vytvoří dítěti i vhodné domácí místo pro učení. Nové aktivity dítěte ve škole a nové výukové procesy přinesou vyšší nároky na koncentraci a současně i relaxaci.

 

Toto všechno bude mnohem zábavnější a snadnější, pokud dítě bude vlastnit své pracovní místo s dětským psacím stolem. Právě u takového stolu dosáhne více koncentrace i radosti a hlavně: bude až do dospělosti sedět zdravěji!

Aby dítě sedělo zdravě, musíme mu dát k dispozici nejen vhodný pracovní stůl a židli, ale musíme ho také naučit na tomto nábytku správně sedět!

Dítě by si mělo pomalu zvykat na sezení na židli ještě před nástupem do základní školy. Jen tak můžeme ovlivnit, aby se dítě nehrbilo, aby sedělo vzpřímeně s nohami pevně na zemi.

Co je to dětský psací stůl a jak funguje?

Není to ani jídelní stůl, ani psací stůl pro kanceláře a domácí pracovny. Takový dospělácký psací stůl je sice vybaven různými šuplíky a přihrádkami pro uložení psacích a ostatních potřeb, ale není pro děti vhodný, zejména svou výškou. Dětský psací stůl se liší od běžného kancelářského psacího stolu svým přizpůsobením se potřebám rostoucích dětí. U takového stolu musí být možné postupně zvedat výšku stolové desky, má jinou výbavu a vyhovuje zvýšeným požadavkům na bezpečnost, odolnost a jednoduchost ovládání. Velmi důležitý je také atraktivní vzhled, zejména pro dětské oči.

 

Výše zobrazené dětské pracoviště je vhodné pro vybavení dětského pokoje. Skládá se z ergonomické židle MyPony 2435 z dílny MAYER CZ, z psacího stolu 32W3 s bílou pracovní deskou, z přídavné poličky se čtecím nastavitelným nástavcem a pojízdného kontejneru (lze volit i desky lamino vzhled javor a 4 různé barvy plastových dílů). Židle i stůl jsou rostoucí. Lze je snadno nastavovat tak, aby dítě mohlo sedět vždy s nohama pevně na zemi, s pokrčenými koleny cca 90 stupňů, aby se mohlo v bedrech pohodlně opřít o zádovou opěrku a aby výška pracovní desky byla 2-3 cm pod úrovní volně spuštěných loktů dítěte.

Vyobrazená ergonomická židle MyPony 2435 je vybavena univerzálními kolečky pro všechny podlahy – lze je buď odbrzdit, aby se vždy volně točila, nebo nastavit tak, aby se volně točila jen při posouvání nezatížené židle po pokoji, zatímco při dosednutí se zablokují a zajistí tak pevnou pozici židle. Konstrukce židle také řeší problém klasických otočných dětských židlí na pístu, kde je volnost otáčení sedáku příliš velká a děti se často nekontrolovaně točí.

V nabídce je i velmi kvalitní čalounění v potazích aquaclean, které velmi dobře odolává zašpinění a je snadno čistitelné jen vlhkou utěrkou. Ideální čalounění pro děti.
Kvalita čalounění výrobků z dílny MAYER CZ je vždy na vysoké úrovni. Záruka 5 let.

Téměř každá zdravotní potíž s páteří má jistou návaznost na nesprávnou a strnulou pozici při sezení v útlém dětství.
Uchycení opěrky zad je flexibilní – opěrka zad se lépe přizpůsobuje různým polohám sedu.  Výkyvná zádová opěrka umožňuje dítěti aktivní zapojení zádových svalů i během sezení.

Meziobratlové ploténky potřebují ke své správné funkci co nejvíce zdravého pohybu a co nejméně strnulosti a právě dynamické sezení na židli MyPony je ideální prevencí proti pozdějším bolestem zad.

Novinkou v sortimentu MAYER je i nové provedení nejen dětského psacího stolu Racing 32R2, který má pracovní desku bílou pro snadnější kombinaci v interiérech.

 

9 mýtů o dětských rostoucích židlích a stolech

Internetové diskuse jsou reálným zrcadlem znalostí veřejnosti o dané problematice. Jsou nezávislým zdrojem informací, které ovlivňují rodiče. V diskusích však často narazíme na řadu mýtů, které jsou zavádějící.

Zde je 9 mýtů, kterým je vhodné nevěřit, i když jsou často myšleny velmi upřímně a s přesvědčením:

Mýtus č. 1: …dítěti stačí normální jídelní židle a jídelní stůl…
Přibližně před 50 lety měli takový názor i ti nejlepší architekti a nejbohatší rodiče. Mezitím se však teorie zdravého sezení vyvinula tak, že je třeba sedět zdravě a přizpůsobit židli i stůl konkrétním rozměrům sedícího. Ať už je to dítě nebo dospělý. Vždy je třeba mít chodidla pevně na podlaze, nohy v kolenou pokrčeny cca 90 stupňů a pohodlně se opírat zejména o bederní část páteře. Výška stolové desky má být pak 1-2 cm nad volně spuštěnými lokty a nejlépe je, když se dá deska stolu naklápět. Toto vše přispívá ke zdravějšímu sezení, se vzpřímeným zády, bez extrémního předklánění hlavy, bez poškozování páteře.

Mýtus č. 2: …když máte rostoucí stůl, nemusíte mít rostoucí židli a naopak…
Toto je velký mýtus, skutečnost je úplně jiná. Základem zdravého sezení je, že nohy v kolenou má mít dítě ohnuté cca 90 stupňů a hlavně: chodidla mají být pevně na podlaze. Pevný kontakt s podlahou je důležitý pro správné postavení celé páteře, která na tlaky do chodidel neustále reaguje! Pokud je takto výška sezení předurčena, nelze s ní nic dělat. Stejně je přesně definována potřebná výška stolové desky, u které dítě bude sedět.  Je to cca 1-2 cm nad úrovní volně spuštěných loktů sedícího dítěte.
Je tedy zřejmé, že respektování těchto ergonomických požadavků na nábytek lze zajistit vždy rostoucí židlí a rostoucím stolem společně. Jedno nestačí.

Mýtus č. 3: …naklápění desky u dětského stolu je zbytečné…
Možnost naklápění desky patří v současné době mezi základní výbavu všech specializovaných výrobců dětských stolů, protože je to jeden ze základních požadavků moderní vědy na zdravé sezení. Nakloněná plocha zmírňuje nepřirozené předklánění hlavy a tím i přetížení krční páteře. Funkci naklápění však využijí jen ty děti, jejichž rodiče dohlédnou, aby byla využívána.

Mýtus č. 4: …často budeme měnit výšku stolové desky…
V praxi to tak nefunguje. Nejlépe je, když výšku stolu nastaví rodiče, jen když dítě povyroste, tj. cca každých 6 měsíců po kontrole, zda je to vůbec nutné. Není reálné si myslet, že se bude stůl neustále přizpůsobovat dvěma různě vysokým dětem. Nejméně vhodné je, když se stůl dá nastavovat lehce přímo dítětem (pomocí tlačítek ovládající vzduchový píst nebo elektrický motor), protože pak se ze stolu stane spíše hračka, která se častým zbytečným používání opotřebuje a pokazí. Těžko vysvětlíte dítěti, aby to nedělalo. Navíc tyto složitější mechanismy mohou zabírat volné místo pod stolem a omezovat tak prostor pro nohy.

Mýtus č. 5: …šířka pracovní desky musí být co největší…
Pokud si při psaní položíme na desku celá předloktí, stačí nám pohodlně šířka 70 cm u dospělých, u menších dětí i 60 cm. Hloubka hlavní pracovní desky by pak neměla být menší než 65 cm. Pokud má hlavní pracovní deska rozměry větší nebo stůl má navíc desky boční nebo zadní, není to na škodu. Mohou sloužit jako odkládací plochy, které je však nahradit i možností odkládání předmětů na různé nadstavce, blízké poličky nebo skříňky.

 

Mýtus č. 6: …nejlepší jsou stoly z masivního dřeva…
Masivní dřevo je opravdu velmi odolné z hlediska konstrukce celého stolu. Ale co se týká poškozování pracovní desky, dřevo odolné moc není, zejména při používání dětmi. Z hlediska údržby a dlouhodobého udržení pěkného vzhledu jsou pro děti jednoznačně praktičtější pracovní desky laminované, odolné proti škrábancům a snadno čistitelné.

Mýtus č. 7: …židle na kolečkách brání dětem v soustředění a není vhodná pro více aktivní děti…
Jsou různé židle, i ty na kolečkách. Kolečka jako taková umožňují snadnou manipulaci se židlí, zejména přisouvání a odsouvání ke stolové desce a od ní. Je to velká přednost oproti židlím na pevných nohách. Obavy jsou občas z přílišné volnosti otáčení sedáku. Existují však židle, které pod sedákem žádný otáčecí píst vůbec nemají nebo mohou mít píst tzv. neotočný. U těchto řešení lze otáčet jen s celou židlí, ale to už není tak snadné.  Některé židle také nabízí možnost nastavit blokaci pojezdu koleček, a to buď na pevno nebo jen při dosednutí a zatížení židle (např. židle MyPony). V žádném případě nejsou vhodné tzv. kluzáky místo koleček, protože pak nelze s židlí manipulovat a ztratí se tak největší výhoda oproti židlím na pevných nohách.

Mýtus č. 8: …dětská židle musí mít područky…
Už jste někdy viděli dítě, jak spořádaně sedí na židli a má lokty na područkách? Takové sezení je pro děti příliš strnulé a nelze to od nich požadovat. Takže područky, pevné nebo nastavitelné, jsou v podstatě zbytečné, mohou snad sloužit jen jako tzv. madla při posouvání židle.

Mýtus č. 9: …kvalita čalounění není důležitá, stejně ho dítě brzy opotřebuje a bude se muset obnovit…
Největší zásluhu na atraktivním vzhledu židle má čalounění sedací a opěrné plochy, které tvoří podstatnou část výrobku. Pokud chceme, aby čalounění a tím i celá židle vypadaly po letech užívání pořád čistě a pěkně, vyvarujte se židlím s levnými potahovými materiály. Nelze je vyčistit a po případném praní mění svůj vzhled a rozměry. Volte raději čalounění velmi odolná proti znečištění a mechanickému poškození. Ideální jsou např. potahy typu AquaClean s pevnou strukturou nosné vrstvy a vynikající ochranou vláken proti znečištění.

Ing. Robert Matuschka
člen České ergonomické společnosti

Výrobky uvedené v článku vyrábí česká společnost MAYER CZ. Kompletní sortiment naleznete na stránkách www.mayer.cz/kids. Zde najdete i mapu kamenných prodejen, kde si tyto výrobky můžete vyzkoušet.

 

Značkový nábytek MAYER – osvědčená kvalita 
Již více než 15leté pozitivní zkušenosti s kvalitou dětského nábytku MAYER jsou cennou zárukou kvality výrobků. Výrobce se zaměřuje na dětský rostoucí nábytek pro děti od cca 4 let až do dospělosti. Oficiální záruční doba je pětiletá včetně čalounění, skutečná doba užívání je však mnohem delší. Většina výrobků je expedována do 2 dnů po jejich objednání na jakoukoliv adresu v ČR a SR.

Mezi osvědčený nábytek patří zejména rostoucí židle MyPony, Freaky, Freaky Sport, Actikid a rostoucí stoly Profi3 s velkou zásuvkou v základní ceně a bohatým příslušenstvím – vše značkové výrobky společnosti MAYER CZ.