Zdravou snídaní proti dětské obezitě

V našem nepravidelném seriálu „Mixujeme s..„ jsme tentokrát na téma problematiky dětské obezity oslovili milého MUDr. Miroslava Tomse, dětského lékaře a odborníka na slovo vzatého. Jak hodnotí trend nadváhy u dětí předškolního i školního věku? Jakou prevenci doporučuje rodičům i svým nejmenším pacientům? A jaké zvolil suroviny do svého Mixit müsli? Dozvíte se v následujících řádcích 🙂

„Nárůst dětské obezity dosahuje v českých zemích podobně jako ve všech rozvinutých regionech rozměru epidemie, která začíná zatěžovat celou společnost. Alfou a omegou v boji proti obezitě je podpora zdravého životního stylu. Všechna odborná doporučení se shodují v potřebě zachování zdravých snídaní v dětské výživě. Přitom nám výzkumy ukazují, že až 50% starších českých školáků před odchodem do školy nic nesnídá. Müsli s mléčným výrobkem představuje ideální složení pro start do nového dne. Obsahuje všechny potřebné složky dětské výživy a svým podílem rychleji i pomaleji vstřebávaných sacharidů zajišťuje dostatek přímé energie pro činnost mozkových buněk, jejichž výkon je vyžadován především v dopoledních hodinách.

„Správná snídaně = zdravé vykročení do školy“

V mé dětské obezitologické ambulanci patří diskuze o snídaních k prvním tématům, které s dítětem a jeho rodiči řešíme. Snažím se vrátit všechny děti zpět k pravidelné snídani doma u stolu. Nejčastějším “protiargumentem” je všudypřítomný údajný nedostatek času. Z tohoto pohledu je müsli s mlékem rovněž jasným favoritem. Jeho příprava nezabere více než několik vteřin. Mým hlavním cílem tedy je naučit děti snídat, druhým cílem je naučit je zdravě snídat.

A jakou jsem k tomuto účelu namixoval cereální směs? Potřeboval jsem, aby byla nejen zdravá, ale i chutná a lákavá. Děti milují věci křupavé, proto jsem do směsi zařadil hodně ořechů a kukuřičné lupínky s polevou, které zůstávají křehké i po zalití mlékem. Ořechy mají významnou výživovou hodnotu a nasládlé kešu a vlašské ořechy patří u dětí k oblíbeným. Pikantní ovocnou chuť dodávají 3 druhy ovoce, které jsem volil tak, aby nebylo příliš tuhé ke kousání. Pro děti je důležitá také barevnost, kterou přináší ostře žluté corn flakes, jasně červené goji a čokoládově hnědé lupínky v polevě. Je to jednoduché – tato směs byla připravena tak, aby ji děti prostě milovaly.